Kiekko-Vantaa | Mestis

#7 Jukka Hakkarainen

Kiekko-Vantaan puolustajalegendan paita jäädytettiin 6. joulukuuta 2007. Hakkarainen pelasi seuran edustusjoukkueessa 10 kautta ja nousi vantaalaisen jääkiekkoilun junioriputkea pitkin huipulle. Tikkurilan Jää-Veikkojen kasvatti oli nostamassa Kiekko-Vantaata toiseksi korkeimmalle sarjatasolle keväällä 2000. Hakkarainen pelasi Mestiksessä lohinutussa 211 runkosarjaottelua tehoilla 43+67=110. Hakkarainen on saalistanut seuran edustusjoukkueessa toiseksi eniten tehopisteitä yhteensä ja pelannut toiseksi eniten otteluita. Luottopuolustaja oli 2003 voittamassa Kiekko-Vantaalle Mestis-hopeaa. Kiekko-Vantaan kapteeninakin urallaan toiminut Hakkarainen nousi lohinutussa koko sarjan parhaiden pakkien joukkoon ja pääsi pelaamaan myös 16 liigaottelua Ilveksessä. Kiekkoura päättyi kauteen 2006–07. Peliuran jälkeen Hakkarainen teki hienon uran tuomarina Liiga-kaukaloissa. 

Mestis