
Kahden kotipelin viikko käynnistyi keskiviikkona Iisalmen Peli-Karhujen saapuessa Kuljetusrinki Areenalle Tikkurilaan Kiekko-Vantaan vieraaksi. Vantaa lähti hakemaan ottelusta kolmatta perättäistä voittoaan sekä kolmea sarjapistettä.
Ottelussa Mestis-debyyttinsä pääsi pelaamaan Kiekko-Vantaan U20-joukkueen Ville-Veikko Väisänen. Väisänen sai pelinumerokseen jo jäädytetyn numeron 7, johon luvan antoi Kiekko-Vantaa legenda Jukka ”Hakkis” Hakkarainen. Väisänen tuli paikkaamaan lohipaitojen puolustuksen loukkaantumisia.
IPK saapui areenalle allaan kaksi tappiota. Edellisen päivän jatkoaika tappio Pyryä vastaan sai joukkueen janoamaan voittoa, ja joukkue saikin ottelun avausmaalin Kiekko-Vantaan verkkoon ajassa 10:05.
Erän loppupuolella lohipaidat pääsivät pyörittämään kiekkoa IPK:n päädyssä, ja Anton Niemeläinen sai komean laukauksen kohti Topias Roviota. Viimeistelyä ei kuitenkaan nähty. Seuraavaan erään lähdettiin lukemin 0–1.
Toisessa erässä kiekkoa vietiin päästä päätyyn. IPK löysi Vantaan päädystä hyviä maalipaikkoja, mutta Severi Auvinen piti maalin tukittuna. Ottelun ensimmäistä alivoimaa päästiin pelaamaan ajassa 21:15, kun Vantaan Niklas Nordgren lähti istumaan rangaistusta kampituksesta.
Kun erää oli jäljellä 12 minuuttia, Iisalmen Leo Ring pääsi harhauttamaan ja lähti yksin yrittämään Kiekko-Vantaan päätyyn. Lohipaitojen kapteeni Elias Ulander pääsi kuitenkin sopivasti katkaisemaan vastustajan maaliyrityksen.
Lohet saivat mahdollisuuden ylivoimaan erän puolessa välissä. Vieraan rangaistusta oli kulunut vain 10 sekuntia, kun Kristo Pitkänen pääsi laukomaan 1–1 tasoituksen IPK:n verkkoon Roope Turusen syötöstä.
Peli jatkui tasaisena erän loppuun, kunnes IPK sai kiekon haltuunsa ja vei viisikon Kiekko-Vantaan maalialueelle. 28 sekuntia ennen erän päätössummeria pelikarhujen Karppinen pääsi laukomaan aivan jään keskeltä ja vei IPK:n jo toistamiseen johtoon. Lohi joutuisi hakemaan tasoitusta taas kolmannen erän alussa.
Viimeisen erän alussa lohella vaikutti olevan vaikeuksia päästä pois omalta maalialueeltaan. Vastustajan päätyyn päästessään lohet saivat aloituskiekoista muutamia hyviä laukauksia, mutta IPK maalilla oltiin valppaana.
Kun ottelua oli pelattu 43:56, pääsi Kiekko-Vantaa harhauttamaan. Pitkänen laukoi kiekon vastustajan maalia kohden, mutta se kimposi maalivahdin patjasta suoraan Ron Gustafssonille, joka ampui kiekon sisään ja tasoitti pelin 2–2.
Lohet pääsivät ottelun toiselle ylivoimalle, kun peliä oli enää vajaa 10 minuuttia. Isäntien epäonneksi IPK varasti kiekon ja sai viimeisteltyä 2–3 johtomaalin alivoimalla ajassa 54:09.
Kiekko-Vantaa yritti hakea tasoitusta ja mahdollisuutta jatkoaikaan vielä kuudella viittä vastaan, mutta tulos oli selvä 2–3, kun kaikki kaksikymmentäminuuttiset oli pelattu.
Seuraavaa kotipeliä ei tarvitse odottaa kauaa. Kiekko-Vantaa saa vieraakseen Kokkolan Hermeksen perjantaina 9.1. klo 18:30. Liput kannattaa hankkia ennakkoon, niin pääset aloittamaan viikonlopun lohien kotipelissä. Liput Ticketmasterista.

