Kiekko-Vantaa | Mestis

Organisaatiomuutoksia ja kehitystoimenpiteitä – Jani Manninen jatkaa Kiekko-Vantaan päävalmentajana

01.01.2024

Hyvät Kiekko-Vantaan ystävät,

Kiekko-Vantaa Hockey Oy tiedottaa liittyen seuramme johtamiseen ja tulevaisuuden suunnitelmiimme. Olemme tehneet huolellisen arvioinnin ja päätöksen muuttaa johtamisrakennettamme, jotta voimme vahvistaa seuran toimintaa entisestään. Toimintamme keskiössä on urheilutoiminnan kilpailukyvyn parantaminen sekä urheilutoimintaa tukevan liiketoiminnan kehittäminen. Kaikki tekeminen tukee Visiotamme pelata Liigassa vuoteen 2030 mennessä.

Toimitusjohtaja siirtyy uusiin tehtäviin: Toimitusjohtajamme, Erik Autio, siirtyy toimitusjohtajan tehtävistä hallinnolliseksi johtajaksi. Hän vastaa edelleen operatiivisen toiminnan johtamisesta. Tämä muutos parantaa taloudellista näkymää, toiminnallista tehokkuutta ja varmistaa, että voimme keskittyä ydintoimintoihimme entistä vahvemmin. Autio aloittaa vuoden alussa päätoimiset työtehtävät Accell Groupissa.

Kaupallisen toiminnan kiihdyttämiseksi avataan rekrytointi: Kiekko-Vantaa avaa tammikuussa rekrytoinnin Myyntijohtajalle. Tarkoituksena on löytää henkilö, joka omaa vahvan mediamyyntitaustan, tuntee alueen yrityskentän ja omaa intohimon kehittää sekä tuottaa kaupallista toimintaamme Visiomme toteuttamiseksi.

Urheilutoiminnan johtajuus: Alkaen 1.1.2024 seuran omistaja, Stanley Cup -voittaja Antti Niemi, astuu urheilutoiminnan senior advisor rooliin. Niemen tehtäviin kuuluu jatkossa Kiekko-Vantaan urheilutoiminnan kehittäminen. Niemen panos tulee etenkin olemaan tärkeä tulevan kauden joukkueen rakennuksessa. Antti tulee toimimaan osana jo hyvin toimivaa urheilutiimiämme yhdessä valmennuksen ja pelaajakoordinaattori Mikko Mannosen kanssa.

Päävalmentaja kiinnitetty: Seuran päävalmentaja Jani Manninen on solminut kahden vuoden jatkosopimuksen.

”Jani on yksi Suomen halutuimmista valmentajista, jolla on kyvykkyys johtaa Kiekko-Vantaa uudelle tasolle. Janilla on vahva osaaminen sekä valmennuksen että kokonaisvaltaisen urheilutoiminnan kehittämisessä. Jani on myös erittäin pidetty sekä pelaajien että tärkeiden urheilutoimintaan liittyvien sidosryhmien kesken. Olemme erittäin iloisia saadessamme jatkaa yhteistyötä Janin kanssa.”

Kiitämme teitä tuestanne ja innolla odotamme tulevia saavutuksia yhdessä!

Ystävällisin terveisin,

Kiekko-Vantaa Hockey Oy Hallitus

Lisätietoa antaa aiheesta:
Anssi Aura, hallituksen pj. 044 999 8888
Erik Autio, hallinnollinen johtaja 050 919 5552

Mestis