
Kiekko-Vantaa kohtaa tänään vieraskaukalossa Kokkolan Hermeksen.
Kiekko-Vantaa ja Hermes iskevät yhteen tänään Kokkolan jäähallissa. Hermes vei joukkueiden kauden ensimmäisen kohtaamisen nollapelin torjuneen Vilho Heikkisen johdolla Tikkurilassa kuukausi takaperin maalein 0–3.
Kiekko-Vantaa on sarjassa yhdeksäntenä ja kuuden pisteen päässä pudotuspelipaikasta. Lohipaidoilla on alla kolme perättäistä tappiota, joten vantaalaiset lähtevät kääntämään kurssia.
Hermes on sarjassa seitsemäntenä ja sarjakärkeen sillä on matkaa nyt kymmenen pistettä. Hermeksen riveissä nähdään kaksi edellistä kautta lohinutussa pelannut Alex Levänen.
Loukkaantumisten vuoksi sivussa ovat puolustaja Jesse Holopainen sekä hyökkääjät Markus Lahtinen, Roope Niskanen, Jesse Niemi ja Mikael Saha.
Pakistossa Joonas Valkonen tulee pelaavaan miehistöön Ville Rautialan tilalle. Tolppien välissä torjuntavastuun ottaa Waltteri Ignatjew. Hyökkäysketjut pysyvät ennallaan.
Huilivuorossa terveinä ovat maalivahti Niku Halla-Aho ja puolustaja Emil Leppänen. Laiturilupaus Aleksi Halme on Jokereiden KHL-miehistön vahvuudessa.
Hermes–Kiekko-Vantaa tänään klo 18.30. Kotisohville ottelun tarjoilee Ruutu -palvelu.
Kiekko-Vantaa tänään:
12 Jolle Nikander–60 Konsta Hirvonen–11 Julius Valtonen
20 Ville-Valtteri Mustonen–9 Harri Kainulainen–67 Joel Sund
26 Petteri Villanen–14 Joonas Niemelä–16 Eetu Mäki
19 Oliver Kiljunen–44 Samu Poutanen–25 Lauri Savela
47 Miika Heiskari–6 Samuel Sikstus
17 Erno Hopponen–52 Eetu Torpström
63 Roope Reini–13 Keni Karalahti
18 Joonas Valkonen
1 Waltteri Ignatjew (41 Aleksanteri Heiskanen)